اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَدَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"      
كدخبر: ۴۱۲۷
تاريخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
انتقال خون بوشهر درحسرت اهداکنندگان گروه خون O منفی
پایگاه خبری تحلیلی سوک نوشت :به دلیل باورهای غلط هم راستا با کل کشور شاهد پایین بودن مشارکت بانوان استان در امر اهدای خون بخصوص گروه های کم یابی مانند O منفی هستیم در حالی که پزشکان معتقدند که جای هیچ گونه نگرانی نیست .
فوری نیوز: به گزارش ایرنا ، این پایگاه خبری تحلیلی آورده است : این روزها کافی است چشمانمان را باز کنیم تا آدم هایی مستاصل و گرفتاری را مشاهده کنیم که عزیزانشان بر روی تخت بیمارستان خوابیده و بدنبال گرفتن خون کم یاب O منفی در مسیر بیمارستان تا انتقال خون سرگردان هستند.

هرچند کارکنان انتقال خون استان بوشهر با رویی گشاده از مراجعینی که بخشی از آنها دهندگان خون و بخش بیشتری دریافت کنندگان خون برای بیمارانشان هستند پذیرایی می کنند و به حق تکریم ارباب رجوع را به معنای خاص به جا می آورند اما کمبودهای گسترده این گروه خونی کم یاب باعث شده که در پاره ای از موارد شرمنده بیماران شوند.

مردم به عنوان سرمایه های اصلی در پروسه اهدای خون نقش بارز و موثری دارند وحال که به شدت کمبود خون با گروه o منفی دراستان بوشهر احساس می شود ضروری است تا با یک اقدام خداپسندانه افرادی که دارای این گروه خونی هستند به پایگاه های سازمان انتقال خون استان مراجعه کنند .

البته این بدان معنا نیست که حجم خون با گروه منفی O در بانک انتقال خون استان نایاب شده است بلکه با کاهش ذخائر این بانک ، در صورت کاهش بار مراجعه مردم می تواند برای آینده ایجاد اشکال کند.

براساس آمارهای موجود حدود پنج تا شش درصد افراد جامعه دارای گروه خونی O منفی هستند که هرگونه نیازهای خونی برای افراد توسط همین گروه باید تامین شود که این شرایط نباید سبب دغدغه مردم شود.

به دلیل باورهای غلط هم راستا با کل کشور شاهد پایین بودن مشارکت بانوان استان در امر اهدای خون بخصوص گروه های کم یابی مانند O منفی هستیم در حالی که پزشکان فوق تخصص انکولوژیست (خون شناسی ) معتقدند که جای هیچ گونه نگرانی نیست و فرد ابتدا تحت آزمایش و معاینه قرار می گیرد و اگر مشکلی داشته باشد، عمل خونگیری از او انجام نمی شود.

به نظر می رسد به منظور ارتقای فرهنگ اهدای خون، سیاست های تشویقی باید سرلوحه برنامه های جذب اهداکننده قرار گیرد ضمن این که می توان با آموزش های متناسب با سن دانش آموزان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان زمینه ای ایجاد کرد تا وقتی این افراد به سن اهدا خون می رسند اهمیت این اقدام خداپسندانه که می تواند در سلامتی انسان نیز نقش و تاثیر مثبتی داشته باشد را بیشتر درک کنند.

به هر ترتیب با پایان شدت گرمای تابستان در استان بوشهر که با کاهش چشمگیر مراجعه کنندگان برای اهدا خون همراه بود ، میزان نیاز برای تامین خون با گروه O منفی بیش از گذشته شده است و انتظار می رود همشهریان سخاوتمند با جدی گرفتن این اقدام خداپسندانه ، از میزان گرفتاری بیمار دارانی که نیازمند این نوع گروه خونی کمیاب هستند بکاهند.
نظرشما
* نام:
ايميل:
* نظر: